Časté dotazy

Na ošetření nových krovů, tzn. dřeva bez známek napadení dřevokaznými škůdci, doporučujeme přípravek Lignofix E-Profi, případně na menší plochy Lignofix Efekt.

Doporučené přípravky: Lignofix E-Profi, Lignofix Efekt

Přípravky obsahují stejné účinné látky, po naředění koncentrátů dle předepsaného poměru vznikne totožný aplikační roztok. Přípravek Lignofix E-Profi má větší vydatnost (z 1 kg koncentrátu se ošetří 50 m2 dřeva) a je určen k ošetření větších ploch, jako jsou např. nové krovy, ploty, pergoly. Přípravek Lignofix Efekt je méně koncentrovaný (z 1 kg koncentrátu se ošetří 25 m2 dřeva) a používá se na menší plochy.

Ředění koncentrátu je vždy uvedeno na etiketě výrobku, aplikační roztoky se neředí vůbec. Například Lignofix E-Profi se ředí vodou v poměru 1:9, tedy na jeden díl přípravku Lignofix se přidá devět dílů vody. Jeden kilogram přípravku Lignofix E-Profi má objem zhruba jeden litr, naředěním vodou se získá deset litrů aplikačního roztoku.

Koncentráty přípravků Lignofix se ředí zpravidla vodou (dle údajů na etiketě).

Líh (etanol) je lepším nosičem účinných látek - pronikají lépe do dřeva. Líh je šetrnější vůči dřevu, protože se do něj nezanáší voda resp. vlhkost. Umožňuje práci při nižších teplotách.

Ano, za předpokladu dodržení předepsaného ředění impregnace a řádném zaschnutí, lze aplikovat krycí nátěr bez problémů.

Pro dřevo napadené dřevokazným broukem jsou charakteristické výletové otvory a chodbičky ve dřevě. Že je brouk aktivní můžeme poznat podle drobných pilinek nebo podle zvukových projevů (v případě červotoče).

Speciálně na červotoče a další dřevokazné brouky byly vyvinuty přípravky Lignofix I-Profi. Tyto přípravky nejen preventivně chrání, ale mají i likvidační účinek na dospělého brouka, larvy a vajíčka dřevokazného hmyzu.

Doporučené přípravky: Lignofix I-Profi (aplikační/koncentrát), Lignofix I-Profi-OH

Přípravky Lignofix určené na dřevokazný hmyz byly prověřeny zkouškami v nezávislé zkušebně, kde byla ověřena jejich účinnost. Spolehlivě si tedy poradí s červotočem i tesaříkem.

Doporučené přípravky: Lignofix I-Profi (aplikační/koncentrát), Lignofix I-Profi-OH

Obvykle se doporučuje období březen - červen. Při dodržení následující podmínky je možné likvidovat dřevokazného brouka prakticky celoročně, teplota by se však neměla blížit k 0 °C.

Doporučené přípravky: Lignofix I-Profi (aplikační/koncentrát), Lignofix I-Profi-OH (lihová modifikace)

Odstraní se případné staré nátěry a povrchově narušené dřevo. Na čisté dřevo se nanese aplikační roztok štětcem nebo postřikem (balení přípravku spray), pokud nelze starý nátěr odstranit zanese se přípravek do dřeva injektáží. Podrobnější informace viz technický list výrobku.

Doporučené přípravky: Lignofix I-Profi, Lignofix I-Profi-OH

Před zaschnutím je potřeba zabránit kontaktu s difuzní fólií, po zaschnutí není kontakt na závadu. Doporučení: pokud chcete instalovat podstřešní fólie, parozábrany nebo difuzní membrány ve styku s chemicky impregnovanou konstrukcí, přečtěte si pozorně aplikační návod výrobce. Chraňte před deštěm!

Obecně platí, že biocidní přípravky na ochranu dřeva řeší pouze prevenci. Objevení dřevomorky svědčí o možných konstrukčních závadách a vysoké vlhkosti v objektu. Napadenou konstrukci v objektu je nutné nechat posoudit odborníkem.

Impregnace Lignofix představují ucelenou řadu kvalitních přípravků pro řešení problémů s dřevokaznými škůdci od prevence po sanaci. Lignofix NAPOUŠTĚDLO preventivně chrání před dřevokaznými škůdci a navíc sjednotí savost povrchu před aplikací vodou ředitelných barev.

V případě napadení dřeva a okolního zdiva plísněmi se použije nejprve přípravek FungiSPRAY bezchlorový. Mrtvou plíseň je třeba z materiálu mechanicky odstranit, je-li to nutné, po vyschnutí se dřevo přebrousí po letech, aby se odstranilo zabarvení dřeva způsobené výskytem plísní. Dřevo zbavené plísní se po zaschnutí preventivně ošetří příslušným přípravkem řady Lignofix, aby bylo chráněno proti napadení plísněmi, houbami či hmyzem.

Doporučené přípravky: FungiSPRAY bezchlorový, Lignofix Super

Co se týká obsahu účinných látek, jsou přípravky naprosto stejné. Zelená (případně hnědá) barva má pouze signální charakter a pomáhá rozlišit již ošetřenou plochu. Rozhodně je mylná představa, že čím je sytější barva impregnace, tím je dřevo kvalitněji ošetřeno.

Důležité je dodržení předepsaného příjmu přípravku na m2. Pro pečlivější aplikaci se na první vrstvu doporučuje použít štětec, na druhou vrstvu lze použít štětec, váleček nebo postřik.

Vadí! Poslední průzkumy naznačují, že účinné látky se ze dřeva při dešti více či méně vymývají, proto seriózní výrobci impregnací zákazníka upozorňují na nutnost chránit impregnované dřevo před deštěm.

Doba ochrany je uvedena na etiketě výrobku. Například Lignofix E-Profi zajišťuje v interiéru ochranu dřeva před dřevokaznými škůdci až po dobu životnosti stavby.

Na nový plot ze smrkového dřeva můžete použít jak vodou ředitelný nátěr (Lignofix SILNOVRSTVÁ LAZURA nebo Lignofix EMAIL), tak syntetický nátěr (Lignofix TENKOVRSTVÁ LAZURA). Smrkové dřevo neobsahuje vysoké množství pryskyřic, a proto lze použít vodou ředitelný nátěr. V případě, že jsou na první pohled viditelné výrony pryskyřic, je nutné je pečlivě očistit a zvážit, zdali zvolit syntetický systém.

Doporučené výrobky: Lignofix E-Profi, Lignofix SILNOVRSTVÁ LAZURA nebo Lignofix EMAIL vodouředitelný


Vzhledem k tomu, že dub patří mezi tzv. tvrdá dřeva, je natírání vodou ředitelnými systémy komplikované. Kromě nižší nasákavosti má dubové dřevo při kontaktu s vodou barevnou reakci (černání) díky obsahu tzv. tříslovinných kyselin. V tomto případě lze doporučit syntetický nátěrový systém.

Doporučené výrobky: EPOXIDOVÝ DVOUSLOŽKOVÝ LAK, LIGNOFIX POLYURETANOVÝ DVOUSLOŽKOVÝ LAK.

Po odstranění případných předchozích zvětralých nátěrů lazur či emailu je možné dřevo naolejovat nebo navoskovat. Vosk je vhodné aplikovat na povrch dřeva štětcem tak, že nevytváří okem viditelnou vrstvu, ale i přesto odpuzuje vodu a ošetřený povrch je odolnější před ušpiněním. Vzhledem k tomu, že se jedná o vosk, nedoporučuje se ošetřený povrch vystavovat vyšším teplotám např. od hrnku s čajem apod.

Další variantou je Lignofix OLEJ TEAK. Proniká hluboko do dřeva a zachovává jeho přirozený vzhled, který je aplikací oživen. Je určen na nátěry všech druhů dřeva.


Doporučené výrobky: Lignofix VOSK nebo Lignofix OLEJ TEAK

V interiéru je lazurovací nátěr méně ohrožen povětrnostními vlivy, rozdílem teplot, UV zářením apod., ale v zásadě je potřeba aplikovat dva nátěry nejen kvůli mechanické odolnosti, ale i vzhledem k sytosti výsledného odstínu.

V exteriéru je nutné zaručit ochranu proti povětrnostním vlivům, a proto aplikujte vždy minimálně dva nátěry (pro kvalitní zakotvení do savých podkladů použijte Lignofix NAPOUŠTĚDLO s preventivním biocidním účinkem).

Doporučené výrobky: Lignofix NAPOUŠTĚDLO a Lignofix SILNOVRSTVÁ LAZURA

Lignofix EMAIL je vhodný při aplikaci nátěru na dřevěná okna nebo dveře. Jeho antiblokační účinky zabraňují slepování a zlepšují tak užitné vlastnosti při aplikaci. Při renovaci je vždy lepší staré nátěry (je-li to možné) pečlivě odstranit a před aplikací emailu natřít výrobkem Lignofix NAPOUŠTĚDLO. Jestliže se pouze obnovuje původní nátěr, povrch je vhodné zdrsnit smirkovým papírem pro kvalitní zakotvení nového nátěru.

Doporučené výrobky: Lignofix NAPOUŠTĚDLO, Lignofix EMAIL

Vodou ředitelný Lignofix EMAIL vyrábíme ve standardních odstínech (bílá, slonová kost, žlutá, okrová, červená, šedá, modrá, zelená, červenohnědá, okr tmavý, kávová, čokoládová a černá). V případě natónování konkrétního odstínu ze vzorkovníku lze na našich pobočkách žádat výrobek Lignofix EMAIL PROFI, který se vyrábí v bázích pro kolorování.

Doporučené výrobky: Lignofix EMAIL (Lignofix EMAIL PROFI)

Na schodnice, dřevěné podlahy a jiné mechanicky zatěžované povrchy jsou vhodné laky Lignofix.

Doporučené výrobky: Lignofix POLYURETANOVÝ LAK

Lignofix EMAIL je univerzální vodou ředitelná barva vhodná na dřevo, kovy a jiné stavební materiály. Vzhledem k tomu, že na každý natíraný materiál existuje systémové řešení pro důkladné zakotvení nátěru, je nutné použít tzv. penetrační, napouštěcí resp. základové nátěry. Konkrétní možnosti vždy konzultujte s našimi techniky.

Doporučené výrobky: Lignofix NAPOUŠTĚDLO, speciální základové barvy, Lignofix EMAIL

Lignofix EMAIL (Lignofix LAZURA) je možné aplikovat štětcem, válečkem a samozřejmě stříkáním. Pokud se natírají savé povrchy, je vždy lepší email (lazuru) nebo základový systém aplikovat štětcem. Další vrstvy se již aplikují válečkem nebo stříkáním. Výsledkem musí být nanesení dostatečné vrstvy pro správnou funkci nátěru.

Lignofix EMAIL je vhodný pro nátěry radiátorů. Záleží samozřejmě na jejich stavu. Pokud je radiátor bez známek koroze, stačí před aplikací pouze očistit a odmastit povrch. Jestliže je na radiátoru nalezena známka koroze, je nutné povrch velmi důkladně očistit, použít pasivační prostředek proti korozi (základový systém) a poté natřít Lignofixem EMAIL.

Doporučené výrobky: Lignofix EMAIL

V tomto případě lze doporučit Lignofix POLYURETANOVÝ LAK. Díky své vysoké otěruvzdornosti, atestu na protiskluznost za sucha i za mokra je tento lak do interiéru ideální volbou nejen na natírání dřevěných parket, ale také pro všechny dřevěné povrchy například na dveře, schody i obložení.

Doporučené výrobky: Lignofix POLYURETANOVÝ LAK (lesk/mat)

U dřeva s vysokým obsahem dřevo zbarvujících látek (dub, akát, modřín, exotické) je nutné před aplikací nátěru vystavit dřevo dostatečně dlouho působení povětrnosti (dešti), aby se vymyly třísloviny a nedocházelo k jejich vyplavování a znečištění navazujících konstrukcí či k vadám v nátěru.

Potřebujete poradit?

Používáme soubory cookies

Všechny weby společnosti STACHEMA CZ s.r.o. využívají cookies. Některé z nich jsou k fungování stránek nezbytné, ale o těch ostatních můžete rozhodnout sami.